BIOGRAFIA

Marek Biliński

jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu. Popularność solową na rodzimym rynku muzycznym zdobył bestsellerowym albumem „Ogród Króla Świtu” oraz wideoklipem „Ucieczka z Tropiku”, który przez telewidzów uznany został za najlepszy klip 1984 roku. W tym czasie miał już na swoim koncie kolejną „złotą płytę” oraz szereg koncertów w kraju i za granicą (koncertował m.in. w Berlinie, Hamburgu, Bremie, Pradze, Moskwie i Kuwejcie), zaś w plebiscytach na najpopularniejszego instrumentalistę przez pięć kolejnych lat (1981–1985) zajmował pierwsze miejsce. 

Lata 1986–1990 spędził w Kuwejcie, jako wykładowca w Akademii Muzycznej. Okres ten zaowocował kompozycjami z wpływami muzyki arabskiej. Z powstałych w tym okresie, w Polsce najbardziej znana była fantazja symfoniczna „Twarze Pustyni”. Utwór ten miał uświetnić obchody 30-lecia niepodległości Kuwejtu, lecz agresja Iraku uniemożliwiła realizację tego przedsięwzięcia. Po wojnie w Zatoce Perskiej „Twarze Pustyni” wraz z diaporamą fotografika Jacka Woźniaka, reprezentowały Kuwejt na Światowej Wystawie EXPO ’92 w Sewilli. Po powrocie do Polski nagrał kolejną płytę „Dziecko Słońca”, oraz m.in. recital dla TVP2 pt. „Muzyczne Opowiadania”, a jako kompozytor, muzyk i juror często gościł w audycjach radiowych i telewizyjnych. Ukazały się także kompaktowe reedycje wszystkich wydanych wcześniej albumów. Jego muzyka pojawiła się w filmach kinowych i telewizyjnych (m.in. „Przyjaciel wesołego diabła” i „Bliskie spotkania z wesołym diabłem”), jak również w teleturnieju – Koło Fortuny, Gali Wręczenia Nagród Polskiego Przemysłu Fonograficznego – „Fryderyk ’96, ’97” i na płytach CD w kraju i na świecie, głównie w USA (The Minden Pictures Collec`on). 

W plebiscycie czytelników „Naj, Naj, 1995…” branżowego pisma „Muzyk”, Biliński został uznany najlepszym kompozytorem i najlepszym wirtuozem syntezatorów. 

Pod koniec listopada 1995 roku odbyła się na scenie Teatru Wielkiego w Poznaniu premiera baletu „Dziecko Słońca” w choreografii Ewy Wycichowskiej i wykonaniu Polskiego Teatru Tańca. Inspiracją tego baletu była płyta Bilińskiego „Dziecko Słońca”. 

W lipcu 1996 roku w Złotowie artysta wystąpił z międzynarodowym składem na mul`medialnym koncercie – „Początek Światła”, gdzie zostały wykonane i zilustrowane laserem, światłem i obrazem wszystkie najważniejsze jego utwory. Koncert ten rejestrowała TVP1, emisja odbyła się 1 września 1996 roku. 

W listopadzie 1998 roku w Filharmonii Narodowej w Warszawie na koncercie z okazji 30-lecia pracy artystycznej Agnieszki Duczmal i jej Orkiestry Kameralnej „Amadeus” wykonano po raz pierwszy utwór „Refleksje I—IV” na orkiestrę kameralną i perkusję. Poszczególne części noszą nazwy miejsc, gdzie koncertowała orkiestra Agnieszki Duczmal. Utwór ten spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. W dniu premiery „Refleksje” były już wydane na płycie CD-singel. 

Jako jeden z pierwszych w kraju i w tej części Europy, idąc śladami Jeana Michela Jarre’a, wykonał wielkie plenerowe koncerty muzyki i światła w Szczecinie (1993) i w Krakowie (1994), które oglądało łącznie blisko 50 000 widzów. Potem były kolejne koncerty tego typu. Należy odnotować te ważniejsze: 12 marca 2000 koncert – Gniezno – 2000 – Dźwięk – Ogień – Światło – Kolor – 1000 lat Zjazdu Gnieźnieńskiego – Zjazd Pięciu Prezydentów – koncert wykonało obok M. Bilińskiego 11 wykonawców z wykorzystaniem największych bębnów w Europie – transmisja na żywo TVP1. 

21 czerwca 2003 r. w Gdańsku pobrzeże Motławy – wyspa Ołowianka – Noc Świętojańska – koncert mul`medialny, w którym obok zaproszonych znanych wykonawców wystąpili tancerze na łodziach. Od tego czasu Marek Biliński jest nadal aktywnym muzykiem, który regularnie występuje w Polsce i za granicą. Ostatnia płyta wydana przez Marka Bilińskiego to album zatytułowany “Best of the Best”, który został wydany w 2014 roku na płycie CD i winylu. Od 2016 roku album jest dostępny w dystrybucji fizycznej w całej Europie. 

W styczniu 2017 roku roku Marek Biliński wydał nowy album zatytułowany “Life is Music”. Jest to podwójny album Live wydany na płycie DVD i CD, w skład którego wchodzi koncert Marka Bilińskiego z 2015 roku, który odbył się w Filharmonii Szczecińskiej. Wszystkie albumy Marka Bilińskiego są dostępne w dystrybucji cyfrowej na całym świecie. 

Podczas 9. edycji Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit’17, Marek Biliński otrzymał nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” za „pionierskie dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”. 

W dniu 7 maja 2018 roku w Poznaniu odbył się koncert „Radio, Poznań, Jazz”, który był podsumowaniem jubileuszu 90-lecia Polskiego Radia w Poznaniu. Podczas tego wydarzenia na wspólnej scenie wystąpili Maciej Fortuna, Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski oraz Marek Biliński. Wszystkie utwory wykonane podczas koncertu zostały zarejestrowane oraz wydane w postaci limitowanej i nieprzeznaczonej do sprzedaży płyty CD. Koncert został również zarejestrowany w formacie video. Ponadto, podczas tego koncertu, Marek Biliński otrzymał srebrny medal „Zasłużony Kulturze Gloria Ar`s” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.